The 0805HP-271XJRD is a wirewound RF chip inductor from Coilcraft with a type RF Chip and technology Wirewound. It features an unshielded protection style and ceramic core material. The inductance is 0.27uH with a tolerance of 5%. The maximum DC current is 0.42A and the typical temperature rise is 15 degrees. The maximum DC resistance is 0.754 ohms and the minimum quality factor is 75 (typical). The minimum self-resonant frequency is 830M (typical). It has a case size of 0805 and dimensions of 2.21mm length, 1.55mm height, and 1.73mm product depth. The operating temperature range is -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.27uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.42A |
| Typical Temperature Rise | 15°C |
| Max DC Resistance | 0.754Ohm |
| Minimum Quality Factor | 75(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 830M(Typ)Hz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.21mm |
| Height | 1.55mm |
| Product Depth | 1.73mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |