The 0805HS-470TKBB is a wirewound RF chip inductor from Coilcraft with an inductance of 0.047uH and a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 0.5A and a maximum DC resistance of 0.31 ohms. The inductor is unshielded and has a ceramic core material. It measures 2.16mm in length, 1.52mm in depth, and 1.45mm in height. The operating temperature range is -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.047uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 200MHz |
| Maximum DC Current | 0.5A |
| Max DC Resistance | 0.31Ohm |
| Minimum Quality Factor | 60 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1650MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.16mm |
| Height | 1.45mm |
| Product Depth | 1.52mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |