The 0805HT-1N8TJTD is a wirewound, unshielded RF chip inductor from Coilcraft. It features a ceramic core and a 5% tolerance on its 0.0018uH inductance. The inductor has a maximum DC current of 0.8A and a maximum DC resistance of 0.03 ohms. It operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius and is available in an 0805 case size.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0018uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.8A |
| Max DC Resistance | 0.03Ohm |
| Minimum Quality Factor | 55 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 9400MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.16mm |
| Height | 0.89mm |
| Product Depth | 1.52mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |