The 0805HT-22NTJLD is a fixed inductor from Coilcraft with a type of RF Chip and wirewound technology. It features an unshielded protection style and ceramic core material. The inductor has an inductance of 0.022uH with a tolerance of 5%. The maximum DC current is 0.8 and the maximum DC resistance is 0.15. The minimum quality factor is 50 and the minimum self resonant frequency is 2900M. The inductor is available in a surface mount package with a case size of 0805 and dimensions of 2.16mm length, 0.89mm height, and 1.52mm product depth. It operates within a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.022uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.8A |
| Max DC Resistance | 0.15Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2900MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.16mm |
| Height | 0.89mm |
| Product Depth | 1.52mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |