This 0805HT-R15TJTB inductor from Coilcraft features a wirewound construction with a ceramic core material and unshielded protection style. It has an inductance of 0.15uH with a tolerance of 5%. The inductor's maximum DC current is 0.3A, and its maximum DC resistance is 0.8 ohms. The minimum quality factor is 40, and the minimum self-resonant frequency is 1050MHz. The inductor is available in a surface mount package with a case size of 0805 and dimensions of 2.16mm length, 0.89mm height, and 1.52mm product depth. It operates within a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.15uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 150MHz |
| Maximum DC Current | 0.3A |
| Max DC Resistance | 0.8Ohm |
| Minimum Quality Factor | 40 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1050MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.16mm |
| Height | 0.89mm |
| Product Depth | 1.52mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |