The 0805LS-102XJTB is a wirewound inductor from Coilcraft with a type of RF Chip and technology of Wirewound. It features an unshielded protection style and a ceramic/ferrite core material. The inductance is 1uH with a tolerance of 5%. The inductor has a maximum DC current of 0.5A and a maximum DC resistance of 0.69 ohms. It has a minimum quality factor of 20 and a minimum self-resonant frequency of 340MHz. The inductor is available in an 0805 case size with a product length of 2.29mm, height of 1.6mm, and product depth of 1.91mm. It operates between -40°C and 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic/Ferrite |
| Inductance | 1uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.5A |
| Max DC Resistance | 0.69Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 340MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.29mm |
| Height | 1.6mm |
| Product Depth | 1.91mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |