
The 0805LS-273XGLB is a surface mount fixed inductor from Coilcraft with a 27uH inductance value and 2% tolerance. It has a current rating of 120mA and operates within a temperature range of -40°C to 85°C. The inductor is packaged in a 0805 case and is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Coilcraft 0805LS-273XGLB datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 0805 |
| Core Material | Ferrite, Ceramic |
| Current Rating | 120mA |
| Height | 1.6mm |
| Inductance | 27uH |
| Inductance Tolerance | 2% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.29mm |
| Max DC Current | 120mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Q Factor | 15 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 11MHz |
| Series | 0805LS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 2.5MHz |
| Tolerance | 2% |
| Width | 1.91mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Coilcraft 0805LS-273XGLB to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.