Ferrite-core surface-mount chip inductor provides 0.110 µH inductance in an 0805, 2012 metric body. The part has a minimum Q of 19 at 7.9 MHz, a minimum self-resonant frequency of 1200 MHz, and a maximum DC resistance of 0.05 ohm. It supports 2.0 A rms current for a 15 °C temperature rise from 25 °C ambient. The component operates from -40 °C to +85 °C with rms current and has a maximum part temperature of +100 °C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Coilcraft 0805LS-111 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Inductance | 0.110 @ 7.9 MHzµH |
| Inductance tolerance | 2, 5% |
| Q minimum | 19 @ 7.9 MHz |
| Self-resonant frequency minimum | 1200MHz |
| DC resistance maximum | 0.05ohm |
| RMS current | 2.0A |
| Core material | Ceramic/Ferrite |
| Ambient operating temperature with Irms current | -40 to +85°C |
| Maximum part temperature | +100°C |
| Component storage temperature | -40 to +100°C |
| Temperature coefficient of inductance | +100 to +250ppm/°C |
| Moisture sensitivity level | 1 |
| Weight | 12.7 to 13.9mg |
| Maximum body length | 2.29mm |
| Maximum body width | 1.91mm |
| Maximum body height before optional solder | 1.60mm |
| Resistance to soldering heat | Maximum three 40 second reflows at +260°C |
Download the complete datasheet for Coilcraft 0805LS-111 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Coilcraft 0805LS-111
User guide for the EV-ADF4150HVEB2Z evaluation board, featuring the ADF4150HV frequency synthesizer with a 1 GHz to 2 GHz VCO and high-voltage charge pump support.