The 0805PS-334KRB is a shielded power chip inductor from Coilcraft, featuring a ceramic/ferrite core and a surface mount package. It has an inductance of 330uH with a 10% tolerance and a maximum DC current of 0.11A. The inductor's self-resonant frequency is typically 3.5MHz and its minimum quality factor is 32. Operating temperature range is from -40°C to 65°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ceramic/Ferrite |
| Inductance | 330uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.11A |
| Maximum Saturation Current | 0.06(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 10% |
| Max DC Resistance | 20.53Ohm |
| Minimum Quality Factor | 32 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 3.5M(Typ)Hz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 3.38mm |
| Height | 2mm |
| Product Depth | 3mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |