The 1008CS-100XJTB is a wirewound inductor from Coilcraft with a type of RF Chip and technology of Wirewound. It features an unshielded protection style and ceramic core material. The inductance is 0.01uH with a tolerance of 5%. The inductor has a maximum DC current of 1A and a typical temperature rise of 15 degrees. It also has a maximum DC resistance of 0.08 ohms and a minimum quality factor of 50. The inductor is available in a surface mount package with a case size of 1008 and dimensions of 2.92mm length, 2.03mm height, and 2.79mm depth. The operating temperature range is from -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.01uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 1A |
| Typical Temperature Rise | 15°C |
| Max DC Resistance | 0.08Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 4100MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.92mm |
| Height | 2.03mm |
| Product Depth | 2.79mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |