Coilcraft 1008CS-182XJLC technical specifications.
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ceramic |
| Height | 2.03mm |
| Inductance | 1.8uH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.92mm |
| Max DC Current | 300mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 28 |
| Self Resonant Frequency | 160MHz |
| Series | 1008CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 7.9MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 2.79mm |