The 1008CS-221XFSB is a wirewound inductor from Coilcraft with a ceramic core material and unshielded protection style. It has an inductance of 0.22uH with a tolerance of 1%. The inductor can handle a maximum DC current of 0.5A and has a typical temperature rise of 15°C. The maximum DC resistance is 0.84 ohms, and the minimum quality factor is 45. The inductor is available in a surface mount package with a case size of 1008 and dimensions of 2.92mm length, 2.03mm height, and 2.79mm depth. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.22uH |
| Tolerance | 1% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.5A |
| Typical Temperature Rise | 15°C |
| Max DC Resistance | 0.84Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 700MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.92mm |
| Height | 2.03mm |
| Product Depth | 2.79mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |