
The 1008CS-391XJLB is a ceramic inductor from Coilcraft with an inductance of 390nH and a tolerance of 5%. It has a current rating of 470mA and operates within a temperature range of -40°C to 125°C. This surface mount inductor is packaged in a 1008 case and is available in quantities of 70 per reel. It is RoHS compliant but does not meet Reach SVHC requirements.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ceramic |
| Current Rating | 470mA |
| Height | 2.03mm |
| Inductance | 390nH |
| Inductance Tolerance | 5% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.92mm |
| Max DC Current | 470mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 70 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 45 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 500MHz |
| Series | 1008CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 25MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 2.79mm |
| RoHS | Compliant |