The 1008CS-392XGL is a ceramic wirewound unshielded inductor from Coilcraft with an inductance of 3.9uH and a tolerance of 2%. It has a maximum DC current rating of 0.26A and a maximum DC resistance of 3.6 ohms. The inductor's minimum quality factor is 20 and its minimum self resonant frequency is 100M. It is available in a 1008 case size with a product length of 2.92mm, height of 2.03mm, and product depth of 2.79mm. The operating temperature range is from -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 3.9uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.26A |
| Max DC Resistance | 3.6Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 100MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.92mm |
| Height | 2.03mm |
| Product Depth | 2.79mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |