The 1008CS-621XGLC is a ceramic inductor from Coilcraft with a package quantity of 2000 pieces per reel. It has a core material of ceramic and a self-resonant frequency of 375MHz. The inductor's inductance is 620nH, and it has a Q factor of 45. The device is lead-free, but contains lead, and has a tolerance of 2%. The inductor is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Coilcraft 1008CS-621XGLC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ceramic |
| Height | 2.03mm |
| Inductance | 620nH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.92mm |
| Max DC Current | 300mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 45 |
| Self Resonant Frequency | 375MHz |
| Series | 1008CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 25MHz |
| Tolerance | 2% |
| Width | 2.79mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Coilcraft 1008CS-621XGLC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.