The 1008CS-621XJLB is a ceramic inductor from Coilcraft with an inductance of 620nH and a current rating of 300mA. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is surface mountable and packaged in cut tape. It is compliant with RoHS regulations but does not meet Reach SVHC requirements.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ceramic |
| Current Rating | 300mA |
| Height | 2.03mm |
| Inductance | 620nH |
| Inductance Tolerance | 5% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.92mm |
| Max DC Current | 300mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Q Factor | 45 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 375MHz |
| Series | 1008CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 25MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 2.79mm |
| RoHS | Compliant |