
The 1008CS-680XGLB is a ceramic fixed inductor from Coilcraft with a 68nH inductance rating and 1A current rating. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. This inductor is RoHS compliant and features a surface mount package type 1008. It is available in a tape and reel packaging with 70 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ceramic |
| Current Rating | 1A |
| Height | 2.03mm |
| Inductance | 68nH |
| Inductance Tolerance | 2% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.92mm |
| Max DC Current | 1A |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 70 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 65 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 1.3GHz |
| Series | 1008CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 50MHz |
| Tolerance | 2% |
| Width | 2.79mm |
| RoHS | Compliant |