
The 1008CS-681XJLB is a surface mount fixed inductor from Coilcraft with a core material of ceramic and an inductance of 680nH. It has a current rating of 400mA and operates within a temperature range of -40°C to 125°C. This inductor is packaged in a 1008 case and is available in cut tape packaging. It is compliant with RoHS regulations but does not meet Reach SVHC requirements.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ceramic |
| Current Rating | 400mA |
| Height | 2.03mm |
| Inductance | 680nH |
| Inductance Tolerance | 5% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.92mm |
| Max DC Current | 400mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Cut Tape |
| Q Factor | 45 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 375MHz |
| Series | 1008CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 25MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 2.79mm |
| RoHS | Compliant |