
The 1008CS-911XGLC is a ceramic inductor from Coilcraft with an inductance of 910nH and a tolerance of 2%. It has a maximum DC current rating of 380mA and operates within a temperature range of -40°C to 125°C. The inductor is packaged in a 1008 case and is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Coilcraft 1008CS-911XGLC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ceramic |
| Height | 2.03mm |
| Inductance | 910nH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.92mm |
| Max DC Current | 380mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 35 |
| Self Resonant Frequency | 320MHz |
| Series | 1008CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 25MHz |
| Tolerance | 2% |
| Width | 2.79mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Coilcraft 1008CS-911XGLC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
