The 1008CT-100XJTB is a surface mount fixed inductor with a wirewound construction and ceramic core material. It has an inductance of 0.01uH with a tolerance of 5%. The inductor is designed for RF applications and has a maximum DC current rating of 0.6A. It measures 2.92mm in length, 2.79mm in depth, and 1.27mm in height. The operating temperature range is from -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.01uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 0.6A |
| Max DC Resistance | 0.25Ohm |
| Minimum Quality Factor | 40 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2700MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.92mm |
| Height | 1.27mm |
| Product Depth | 2.79mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |