This is a 0.03uH wirewound inductor with a 2% tolerance, made with ceramic core material and an unshielded protection style. It has a maximum DC current rating of 0.6 and a maximum DC resistance of 0.38. The inductor has a minimum quality factor of 50 and a minimum self-resonant frequency of 2400MHz. It is available in a surface mount package with a case size of 1008 and dimensions of 2.92mm in length, 1.27mm in height, and 2.79mm in depth. The operating temperature range is from -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.03uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 0.6A |
| Max DC Resistance | 0.38Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.92mm |
| Height | 1.27mm |
| Product Depth | 2.79mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |