The 1008CT-900XJTB is a wirewound RF chip inductor with a ceramic core and unshielded protection style. It has an inductance of 0.09uH with a tolerance of 5%. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 1008. The operating temperature range is -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.09uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 50MHz |
| Maximum DC Current | 0.5A |
| Max DC Resistance | 0.61Ohm |
| Minimum Quality Factor | 65 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1400MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.92mm |
| Height | 1.27mm |
| Product Depth | 2.79mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |