The 1008HT-27NTGLD is a ceramic wirewound inductor from Coilcraft with a type of RF chip and technology of wirewound. It features an unshielded protection style and a core material of ceramic. The inductance is 0.027uH with a tolerance of 2% and an inductance test frequency of 250M. The maximum DC current is 0.85A and the maximum DC resistance is 0.13R. The minimum quality factor is 55 and the minimum self resonant frequency is 2400M. The inductor measures 1008 in case size, 2.67 in product length, 1.14 in height, and 2.41 in product depth. It operates between -40 and 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.027uH |
| Tolerance | 2% |
| Inductance Test Frequency | 250MHz |
| Maximum DC Current | 0.85A |
| Max DC Resistance | 0.13Ohm |
| Minimum Quality Factor | 55 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.67mm |
| Height | 1.14mm |
| Product Depth | 2.41mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |