The 1008LS-182XJLC is a ferrite ceramic inductor with a 1.8uH inductance value and a 5% tolerance. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is designed for surface mount applications and has a self resonant frequency of 170MHz. It is available in a 1008 package quantity of 2000 units per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft 1008LS-182XJLC technical specifications.
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ferrite, Ceramic |
| Height | 2.03mm |
| Inductance | 1.8uH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.92mm |
| Max DC Current | 600mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 39 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 170MHz |
| Series | 1008LS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 7.9MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 2.79mm |