
The 1008LS-183XJLB is a surface mount fixed inductor from Coilcraft with an inductance of 18uH and a tolerance of 5%. It has a current rating of 160mA and operates within a temperature range of -40°C to 85°C. The inductor is packaged in a 1008 case and is available in quantities of 70 per reel. It is RoHS compliant and suitable for use in surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ferrite, Ceramic |
| Current Rating | 160mA |
| Height | 2.03mm |
| Inductance | 18uH |
| Inductance Tolerance | 5% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.92mm |
| Max DC Current | 160mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 70 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 28 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 20MHz |
| Series | 1008LS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 2.5MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 2.79mm |
| RoHS | Compliant |
