The 1008LS-393XJTC is a 39uH wirewound inductor with a ceramic/ferrite core from Coilcraft. It has a tolerance of 5% and a maximum DC resistance of 10 ohms. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 1008. Operating temperature range is from -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic/Ferrite |
| Inductance | 39uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 2.5MHz |
| Maximum DC Current | 0.17A |
| Max DC Resistance | 10Ohm |
| Minimum Quality Factor | 33 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 26MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.92mm |
| Height | 2.03mm |
| Product Depth | 2.79mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |