
The 1008LS-563XJLC is a ferrite/ceramic inductor with an inductance of 56uH and a tolerance of 5%. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is designed for surface mount applications and is available in a package quantity of 2000 units per reel. It is RoHS compliant and has a Q factor of 20. The inductor's self resonant frequency is 8MHz and it can handle a maximum DC current of 170mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Coilcraft 1008LS-563XJLC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ferrite, Ceramic |
| Height | 2.03mm |
| Inductance | 56uH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 2.92mm |
| Max DC Current | 170mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 20 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 8MHz |
| Series | 1008LS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 2.5MHz |
| Tolerance | 5% |
| Width | 2.79mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Coilcraft 1008LS-563XJLC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
