The 1010VS-23NMED is a wirewound power inductor from Coilcraft with an inductance of 0.0235uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 26A and a maximum DC resistance of 0.0012R. The inductor has a minimum quality factor of 95 and a minimum self resonant frequency of 923MHz. It measures 10x3.6x10mm in size and operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.0235uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 26A |
| Max DC Resistance | 0.0012Ohm |
| Minimum Quality Factor | 95(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 923M(Typ)Hz |
| Product Length | 10mm |
| Height | 3.6mm |
| Product Depth | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |