The 1111SQ-30NJEC is a 0.03uH wirewound air core inductor from Coilcraft. It has a maximum DC current rating of 5.5A and a typical temperature rise of 20°C. The inductor's self resonant frequency is at least 2400MHz. It is designed for surface mount applications and has a maximum operating temperature of 125°C. The inductor's dimensions are 2.92mm in length, height, and product depth is 3.05mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Air |
| Inductance | 0.03uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 400MHz |
| Maximum DC Current | 5.5A |
| Typical Temperature Rise | 20°C |
| Max DC Resistance | 0.0083Ohm |
| Minimum Quality Factor | 200(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400MHz |
| Product Length | 2.92mm |
| Height | 2.92mm |
| Product Depth | 3.05mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |