This 0.01uH wirewound inductor features a ceramic core and unshielded protection style. It has a tolerance of 5% and a maximum DC current of 1A. The inductor's minimum quality factor is 40 and its minimum self resonant frequency is 4000MHz. The device is available in a 1206 case size with dimensions of 3.56mm length, 1.52mm height, and 2.16mm depth. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.01uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 1A |
| Max DC Resistance | 0.08Ohm |
| Minimum Quality Factor | 40 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 4000MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.56mm |
| Height | 1.52mm |
| Product Depth | 2.16mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |