The 1206CS-151XFBB is a surface mount inductor from Coilcraft with a type of RF Chip and technology of Wirewound. It features an unshielded protection style and ceramic core material. The inductor has an inductance of 0.15uH with a tolerance of 1%. It can handle a maximum DC current of 0.75 and has a maximum DC resistance of 0.31. The inductor has a minimum quality factor of 60 and a minimum self resonant frequency of 950M. It is available in a 1206 case size with dimensions of 3.56mm length, 1.52mm height, and 2.16mm depth. The operating temperature range is from -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.15uH |
| Tolerance | 1% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.75A |
| Max DC Resistance | 0.31Ohm |
| Minimum Quality Factor | 60 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 950MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.56mm |
| Height | 1.52mm |
| Product Depth | 2.16mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |