The 1206CS-181XGBC is a general purpose inductor from Coilcraft with a nominal inductance of 0.18uH. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. The inductor is rated for a maximum current of 0.7A and has a DC resistance of 0.43. It is not shielded and has a self resonance frequency of 900MHz. The inductor is part of the 1206CS series and is suitable for RF applications.