The 1206CS-271XJLC is a ceramic inductor from Coilcraft with an inductance of 270nH and a tolerance of 5%. It has a maximum DC current rating of 630mA and operates within a temperature range of -40°C to 125°C. This inductor is packaged in a 1206 case and is designed for surface mount applications. It is not RoHS compliant due to containing lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft 1206CS-271XJLC technical specifications.
| Package/Case | 1206 |
| Core Material | Ceramic |
| Height | 1.52mm |
| Inductance | 270nH |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 3.56mm |
| Max DC Current | 630mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 55 |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 730MHz |
| Series | 1206CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 50MHz |
| Tolerance | 5% |
| Weight | 0.000353oz |
| Width | 2.16mm |