The 1206CS-561XFLC is a surface mount general purpose inductor from Coilcraft. It has a nominal inductance of 0.56uH and a DC resistance of 1.34Ohm. The inductor is rated for a maximum current of 0.46A and has a self resonance frequency of 470MHz. It is shielded and has a quality factor of at least 45. The inductor is designed for use in RF applications and has a test frequency of 35MHz.