Coilcraft 1206CS-821XJLB technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Package/Case | 1206 |
| Core Material | Ceramic |
| Current Rating | 400mA |
| Height | 1.52mm |
| Inductance | 820nH |
| Inductance Tolerance | 5% |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 3.56mm |
| Max DC Current | 400mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Q Factor | 45 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | No |
| Self Resonant Frequency | 420MHz |
| Series | 1206CS |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 35MHz |
| Tolerance | 5% |
| Weight | 0.000353oz |
| Width | 2.16mm |