The 1206CS-821XJTC is a wirewound RF chip inductor from Coilcraft with an inductance of 0.82uH and a tolerance of 5%. It features a ceramic core material and an unshielded protection style. The inductor has a maximum DC current of 0.4A and a maximum DC resistance of 1.82 ohms. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is available in a 1206 surface mount package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Coilcraft 1206CS-821XJTC technical specifications.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.82uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 35MHz |
| Maximum DC Current | 0.4A |
| Max DC Resistance | 1.82Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 420MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.56mm |
| Height | 1.52mm |
| Product Depth | 2.16mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |