The 1206CS-911XFTB is a surface mount fixed inductor with a wirewound technology and ceramic core material. It has an inductance of 0.91uH and a tolerance of 1%. The inductor is designed for RF applications and has a maximum DC current of 0.31A and a maximum DC resistance of 2.95 ohms. It operates over a temperature range of -40 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.91uH |
| Tolerance | 1% |
| Inductance Test Frequency | 35MHz |
| Maximum DC Current | 0.31A |
| Max DC Resistance | 2.95Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 410MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.56mm |
| Height | 1.52mm |
| Product Depth | 2.16mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |