The 1812CS-102XJTC is a wirewound unshielded ceramic inductor from Coilcraft. It features an inductance of 1uH with a 5% tolerance and a minimum quality factor of 60. The inductor has a maximum DC current rating of 0.48A and a maximum DC resistance of 1.2 ohms. It is designed for surface mount applications and has a case size of 1812 with dimensions of 4.95mm in length, 3.43mm in height, and 3.81mm in depth. The operating temperature range is from -40°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 1uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 7.9MHz |
| Maximum DC Current | 0.48A |
| Max DC Resistance | 1.2Ohm |
| Minimum Quality Factor | 60 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 310MHz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.95mm |
| Height | 3.43mm |
| Product Depth | 3.81mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |