Inductor RF Chip Unshielded Wirewound 56uH 5% 2.5MHz 42Q-Factor Ferrite 0.19A 5.5Ohm DCR 1812 T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Unshielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 56uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 2.5MHz |
| Maximum DC Current | 0.19A |
| Max DC Resistance | 5.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 42 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 20M(Typ)Hz |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.95mm |
| Height | 3.43mm |
| Product Depth | 3.81mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |