The AE512PJB124MSH is a ferrite wirewound inductor from Coilcraft with a type of power inductors. It has a core material of ferrite and an inductance of 120uH with a tolerance of 20%. The inductance test frequency is 100KHz and the maximum DC current is 0.64A. The inductor has a maximum saturation current of 0.51A and an inductance decrease percentage of 30 at Isat. The maximum DC resistance is 0.435 and the minimum self resonant frequency is 5.8M. The inductor is available in a surface mount package with a case size of 2424 and dimensions of 6.08mm x 6.08mm x 3.6mm. It operates over a temperature range of -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 120uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.64(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.51(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.435Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 5.8MHz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.6mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |