The AE512PJB155MSH is a 1500uH wirewound ferrite power inductor from Coilcraft. It has a tolerance of 20% and a maximum DC current of 0.21A. The inductance decrease percentage at saturation current is 30. The inductor has a minimum self-resonant frequency of 1.3MHz and a maximum DC resistance of 4.6 ohms. It is designed for surface mount applications and has a case size of 2424. The operating temperature range is from -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1500uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.21(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.14(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 4.6Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1.3MHz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.6mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |