This ferrite wirewound inductor features an inductance of 18uH with a tolerance of 20%. It operates at a maximum DC current of 1.3A and has a maximum saturation current of 1.9A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The inductor has a minimum self-resonant frequency of 17MHz and a maximum DC resistance of 0.14 ohms. It is designed for surface mount applications and has a case size of 2424. The operating temperature range is from -55C to 105C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 18uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.3(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 1.9(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.14Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 17MHz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.6mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |