The AE512PJB185MSH is a ferrite wirewound inductor with a nominal inductance of 1800uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.18A and a maximum saturation current of 0.13A. The inductance decrease percentage at the maximum saturation current is 30. The inductor has a minimum self-resonant frequency of 1.2MHz and a maximum DC resistance of 5.42. It is available in a surface mount package with a case size of 2424 and a height of 3.6mm. The operating temperature range is from -55 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 1800uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.18(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.13(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 5.42Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1.2MHz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.6mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |