The AE512PJB224MSN is a 220uH power inductor from Coilcraft, featuring a wirewound design with a ferrite core. It has a tolerance of 20% and a maximum DC current of 0.51A (typical). The inductor's inductance decreases by 30% at its maximum saturation current of 0.37A (typical). The device has a maximum DC resistance of 0.72 ohms and a minimum self-resonant frequency of 4 MHz. It is available in a 2424 case size with dimensions of 6.08mm in length, 3.6mm in height, and 6.08mm in depth. The operating temperature range is from -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 220uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.51(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.37(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.72Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 4MHz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.6mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |