The AE512PJB225MSH is a 2200uH inductor from Coilcraft with a 20% tolerance. It is a wirewound ferrite inductor with a maximum DC current of 0.18A and a maximum saturation current of 0.11A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The inductor has a minimum self-resonant frequency of 1MHz and a maximum DC resistance of 6.4 ohms. It is available in a surface mount package with dimensions of 6.08mm x 3.6mm x 6.08mm and is rated for operation between -55°C and 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 2200uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.18(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.11(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 6.4Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1MHz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.6mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |