This 33uH ferrite wirewound power inductor features a 20% tolerance and a maximum DC resistance of 0.18. It has a minimum self-resonant frequency of 11M and is designed for surface mount applications. The inductor is rated for a maximum DC current of 1A (typical) and a maximum saturation current of 1.5A (typical), with an inductance decrease percentage of 30 at the maximum saturation current. The inductor operates over a temperature range of -55 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 33uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 1.5(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.18Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 11MHz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.6mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |