The AE512PJB473MSH is a 47uH wirewound ferrite inductor with a 20% tolerance and a maximum DC current of 0.92A typ. It has a minimum self-resonant frequency of 9MHz and a maximum DC resistance of 0.245 ohms. The inductor is available in a 2424 case size with a product length of 6.08mm and a height of 3.6mm. It operates over a temperature range of -55 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 47uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.92(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 1.2(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.245Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 9MHz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.6mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |