The AE512PJB565MSH is a ferrite wirewound inductor from Coilcraft with an inductance of 5600uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.1A and a maximum saturation current of 0.085A. The inductor's inductance decreases by 30% at its maximum saturation current. It has a minimum self-resonant frequency of 0.6MHz and a maximum DC resistance of 16.4 ohms. The inductor is available in a 2424 surface mount package with dimensions of 6.08mm in length, 6.08mm in depth, and 3.6mm in height. It operates over a temperature range of -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 5600uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.1(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.085(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 16.4Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 0.6MHz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.6mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |