The AE512PJB682MSH is a 6.8uH wirewound ferrite inductor from Coilcraft, suitable for power applications. It features a 20% tolerance and can handle a maximum DC current of 1.5A. The inductor's self-resonant frequency is 39MHz, and it has a maximum DC resistance of 0.075 ohms. The device is available in a 2424 case size and has an operating temperature range of -55 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 6.8uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 1.5(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 2.8(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 0.075Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 39MHz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.6mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |