The AE512PJB684MSZ is a ferrite wirewound inductor with a nominal inductance of 680uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.32A and a maximum saturation current of 0.21A. The inductance decreases by 30% at the maximum saturation current. The inductor has a minimum self-resonant frequency of 2MHz and a maximum DC resistance of 1.97 ohms. It is available in a 2424 case size with a product length and depth of 6.08mm and a height of 3.6mm. The operating temperature range is from -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 680uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 100KHz |
| Maximum DC Current | 0.32(Typ)A |
| Maximum Saturation Current | 0.21(Typ)A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 30% |
| Max DC Resistance | 1.97Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2MHz |
| Case Size | 2424 |
| Product Length | 6.08mm |
| Height | 3.6mm |
| Product Depth | 6.08mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |